Амбасада на Република Северна Македонија во Австрија

Најнови вести

Османи ја заокружи работната посета на Виена со средбата со Едштадлер

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, работната посета на Република Австрија ја заврши со средбата со министерката за Европска унија и Устав на Република Австрија,  Каролине Едштадлер. Како и на сите средби претходно, во фокусот на разгворите беа европската интеграција на Северна Македонија, добрососедските политики, внатрешно - политичката состојба во земјата, регионалната соработка, како и за други актуелни регионални и меѓународни прашања. „Надворешната политика на Австрија отсекогаш придавала особено значење и поддршка на трансформацијата на земјите од Западен Балкан, а особено на политиката за проширување на Европската Унија со овие земји. Австриската перспектива, дека постои само една опција за Западниот Балкан, а тоа е целосна европска интеграција на регионот, за нас е голем стимул да не отстапуваме од стремежите за остварување на стратешките цели на земјата: постигнување и одржување на добрососедски односи и непоколеблива посветеност кон членството во ЕУ“, истакна Османи. Османи по интензивната агенда со посетата на земјите–членки на ЕУ од поширокото соседството на Западниот Балкан, Чешката Република, Романија и Унгарија, мини – турнејата на поширокиот регион ја заврши  со плодни и успешни посети на Република Австрија. Целата турнеја на Османи беше успешна, особено ако се има во предвид фактот дека од страна на сите соговорници беше обезбедена цврста и принципиелна поддршка за понтамошниот тек на европските интеграции на земјата, преку брз и неодложен старт на преговорите со Северна Македонија и одржување на Првата меѓувладина конференција. Османи од своите колеги-хомолози доби уверување дека преговарачкиот процес не смее да се билатерализира, туку напротив да биде алатка која ќе ја искористи земјата да ги совлада сите реформи и да стане европска демократија со сите параметри.

Османи на средба со Шаленберг во Виена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес престојуваше во работна посета на Република Австрија, каде оствари средби со својот хомолог и домаќин,сојузниот министер за Европа и надворешни работи на Република Австрија, Александер Шаленберг. Османи се заблагодари за континуираната и безрезервна поддршка на Австрија во полза на европската перспектива на Северна Македонија, вклучително и започнување на преговорите за членство во ЕУ без никакво одложување. „Оваа моја посета денес претставува заокружување на една мини-турнеја по земјите – членки на ЕУ кои се непосредни соседи на Балканот, и кои поради тоа претставуваат и нашите најдиректни, во најмала рака, најблиски поддржувачи во процесот на европското интегрирање. Тоа е логично затоа што стабилноста, развојот, напредокот на Балканот е од директен интерес за соседите на регионот, меѓу кои е секако и Република Австрија. Kако непосредни соседи, земјите од окружувањето имаат и најдобар увид, најголеми познавања за состојбите во регионот, што секако ја прави нивната поддршка и нивното мислење уште позначајно.“, истакна Османи, упатувајќи притоа благодарност до министерот Шаленберг и до Владата на Австрија за принципиелната и континуирана поддршка на Република Северна Македонија. „Свесни сме - процесот е сложен, не е едноставно да се постигне консензус и ние не се откажуваме, напротив, постојано јавно кажуваме дека сме подготвени и натаму да работиме посветено и на реформите, и на добрососедските односи, и на сите предизвици кои ќе се појават - сѐ до нашето полноправно членство во ЕУ“, истакна Османи. На средбата министрите ги отворија и темите од билатералната соработка, реафирмирајќи го притоа фактот дека двете земји имаат поставено основи за стабилно и долгорочно пријателство, без никакви отворени прашања и со широка меѓусебна поддршка за бројни теми. На Агендата на Министерот во рамките на посетата на Австрија следи средбата со сојузната министерка за Европска унија и Устав на Република Австрија во рамките на кабинетот на Канцеларот, г-ѓа Каролине Едштадлер.

Османи го соопшти Претседавањето со ОБСЕ за 2023 година

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на денешната прес конференција соопшти дека на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Тирана беше одлучено со консензус, Република Северна Македонија да биде домаќин и да претседава со ОБСЕ во 2023 година. „Денеска извојувавме дипломатски успех за нашата држава. Со консензус, односно сите 56 земји учеснички во ОБСЕ, ја прифатија нашата кандидатура, со што и официјално ни го доделија претседавањето со организацијата во 2023 година, кое ќе следи по Шведска во 2021 година, и Полска во 2022 година“, истакна Османи. Министерот информираше за текот на подготовките што ќе следат во наредниот период, пристапувањето кон дефинирање на предлог програмата и дефинирање на нашите приоритети, детализирање на финансиската конструкција, како и формирање на поширокиот тим кој ќе биде одговорен за реализација на активностите до и за време на нашето претседавање.Претседавањето со ОБСЕ ќе придонесе кон едно ново, подобро меѓународно позиционирање на Република Северна Македонија, како конструктивен актер и контрибутор во промоцијата на заложбите на ОБСЕ, а индиректно ќе се создаде и можност да се манифестира институционален капацитет кој се очекува од земја-членка на НАТО и идна земја-членка на ЕУ“,  истакна Османи.  Зборувајќи за меѓународниот успех и признание за покажаниот напредок кој како земја го демонстрираме во изминатите години, како во поглед на домашната реформска агенда, внатрешната кохезија особено преку уникатниот модел на мултиетнички односи, но така и на меѓународно ниво, во регионални, европски па и светски рамки, Османи потенцираше: „Тоа пред сѐ значи можност и за зголемена поддршка на јавното мислење во ЕУ за процесот на пристапување на Република Северна Македонија во рамките на претстојниот процес на преговори за полноправно членство; но и во изградбата на репутацијата на земјата или политичкиот бренд - Република Северна Македонија, како стабилен меѓународен партнер, дел од современите општествени системи, силен поддржувач на мултилатерализмот-што претставува еден од петте приоритети на надворешната политика“.

 

Туристички дестинации

Баба Планина, Битола

Охридско езеро, Охрид

Дојранско езеро, Дојран